Vyhledat
  • jakubformanek

Výsměch Grétě je jako výsměch Potopě

Aktualizace: 29. zář 2019

Když se zeptám rodičů, jestli pamatují taková horká, tak odpovídají, že nepamatují. Když se ptám lidí ve věku mých prarodičů a ještě starších (v nemocnici jich stále několik potkám 100 let a více), tak odpoví, že nepamatují. Když se bavím se svou kadeřnicí z Polska o klimatu, tak mi říká, že v Polsku je u moře v létě skoro jako v Chorvatksu etc. Všechny symptomy přírody jasně mluví již několik let. Počasí je extrémní a jde nahoru a dolů. Bouře jsou stále obvyklejší a sucha radikálnější. Mořské proudy se mění. Zátoky jsou podle svědectví mé setry plné odpadků. Nejsem ekoterorista a nevolím zelené, ale je třeba naslouchat jednoduchým signálům.Když Noe stavil Archu, tak se mu všichni smáli. Příběh Lid byl natolik zlý a zvrácený, že Bůh byl dokonce zkroušený ve svém srdci a litoval, že jej kdy stvořil. Dnes slyšíme mnoho hlasů z mnoha stran. Dokonce od mladé studentky Grety Thunbergové zazní jasná otázka: Co si to dovolujete, když stojíme tváří tvář konci? Jinak řečeno: Potopa je na spadnutí a vy se smějete a bavíte o banalitách. Stejně jako u biblických proroků je její hlas považován za lživý a nálepkován jako ekoterorismus, zelená diktatura, neomarxismus nebo ožívá staré dobré pokroucené freudovkso-šovinistické „holka hysterka“. Tak stojí tupě zástup Klausů, Fialů, Hamáčků, Babišů, Komunistů, Klerikálů, Evangelikálů, Liberálů, Konzervativců, Levičáků a dalších kolem Archy. Všichni lamentují.


Normalizační systém vychoval Babiše, Zemana a Klause. Skoro celá generace 90. let stála na tom, kde si co vydělat, postavit, užít a sežrat. Babiš pověstný svými orientálními „vexly“ z totality dokázal měnit, až vyměnil. Dohnat západní „žraní“ a mít to, co bylo na západu. Vše nové a značkové. Jako dítě si vzpomínám, jak během normalizace se lidé chlubili, kde byli v zahraničí a ještě tak na začátku milénia se někteří rádi chlubili, co všechno na světě navštívili a ukazovali lidem fotky a presentace. „Já jsem byl v Norsku, Mongolsku, Africe..“ „No dívejte na mé grandiózní já a můj chytrý telefon Appel za třicet tisíc.“ "Sežer, co můžeš." Všichni lítali jak blázni za zážitky. Krize ekonomická byl jen jasný důsledek nenažranosti a zvrhlosti bankéřů, kteří si „shortly“ „shortnuté“ „subpreme“. (Dělali finanční pojistky na pojistky. Sázeli v bankovním kasinu.)Státní podniky bubřely a synové mocných například druhý syn Václava Klause byl zaměstnán v ČEZu, aby se "nažral", protože sám by nic nezvládl. Trafikování do velkých podniků se stalo samozřejmostí. Školský a zdravotní systém se hroutil, ale to nikoho skutečně nezajímalo. Paroubek si "říhnul" po želví polévce vší prosperitou a Nečas si užil konečně sado-maso s pořádnou děvkou a nikoli s nudnou a ctnostnou katoličkou.To vše jsou jen symboly naší tekutě apokalyptické doby a české společnosti.


To je vše však minulost. Teplota stoupá. Vody ubývá. Oceány se bouří. A vy budete stále myslet na růst a stabilitu, tedy na to, jak dál "žrát"?


Co dělat pro přírodu? Co má teď cenu nebo je pozdě? Již prší. Potopa se blíží a my budeme pořád myslet ve stejných nabubřelých babylónských kolejích, co mít a jak si postavit ještě vyšší věž. Stále spoléhat na otřelá kolečka věku rozumu a modernity? Co přemýšlet o tom, jak a proč být? To nám Greta říká. Říká: Co je naše Archa, na níž můžeme zavěsit naši útěchu? Slepý lid se však směje a zabíjí své proroky.

260 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše