Vyhledat
  • jakubformanek

„Nesmíš si všimnout Čapího hnízda a musíš volit jedině Zemana“

Aktualizace: 3. led 2018Dokud Herkules drtil hlavy hydře, tak dorůstaly. Teprve když přišel přítel a zapálil les, tak díky ohni přestaly dorůstat. Čím více se násilně bojuje, tím větší je boj. Čím více se zakazuje, tím více se chce. Když se nám mužům řekne, že si nesmíme všímat cvakání vysokých červených podpatků pěkné dámy, tím více chceme. Když se řekne nesmíš/ musíš volit Zemana, tak nejvíce energie a hlav dostane Zemanova hydra.


Chci říci, že čím více je kampaň a kritika vůči hradu i Čapímu hnízdu polarizovaná, tak tím více posiluje hydru. Čím vice se píše „hatů“ vůči hradu nebo čápům v hnízdě, tím více hydře hlav a ještě větší množství „liků“. Čím více musíš/nesmíš, tím hůře pro svobodnou volbu a lépe pro hydru. Proč?


Protože s každým musíš/nesmíš, ožívá rodičovský diktátor v hlavě, a tím je méně svobody. Alice Millerová má za to, že německý národ si zvolil Hitlera, protože v jeho projevech se lidé znovu potkali s manipulativní a agresivní pedagogikou vlastního (pra)otce a byli jím dětsky fascinováni. Každé dítě nakonec miluje svého otce, i když jej otec mlátí důtkami. Proto Hitlera v jeho nenávistných projevech milovali skoro všichni, viděli v něm své otce a pedagogy. (Vzpomeňme na autentickou fascinaci Martina Heideggera.) Život Němce vycepovaný v duchu pedantské a zbožné pedagogiky byl doprovázen deficitem ocenění, respektu a sebeúcty. Najednou do ní vstoupí diktátorský otec politik, jenž zase znovu vše černobíle rozhodne, co smíš, nesmíš a musíš. Určí, co je dobro a zlo. Někdo konečně vše efektivně vyřeší (konečná otázka) a pár lidí vyhodí (nebo přeučí v táborech).


Rétorika prezidenta Zemana a premiéra Babiše je sarkastická, pohrdlivá, trochu estébácká (obracení pravdy a lži), inkviziční (podsouvá důvěru) a „normalizačne vyčůraná“ („Kdo nekrade, okrádá rodinu.“). To je velmi silný magnet pro nevybouřené české kolektivní podvědomí, který odpovídá generacím vzorců chování našich otců, dědů a pradědů. Proto jsou tito politici a před nimi ještě Václav Klaus tolik přitažliví, protože jsou to ti, kteří nejvíce magnetizují znásilňované vnitřní dítě našeho Já a představují nezpracovanou projekci stínu z naší historické minulosti. Jsou to diktátorští otcové a rodičové našeho neintegrovaného podvědomí, a proto mají moc. Podobně jako Adolf.


Mediální svět si žije velmi podobně jako svět nevědomí podle M. Eriksona. Čím více říkáme, že nechceme, tak tím chceme. Čím více novináři a politici brojí proti Zemanovi a Babišovi, tak tím se stávají oba mocnějšími. Pozornost je médii upoutána směrem k pohledu Medůzy, a ta si každého svým pohledem obrátí v kámen. Ve skutečnosti jsme skrze média nuceni zaujmout postoj buď zbožné lásky, nebo čiré nenávisti, což je obojí dokonalý zdroj energie pro hydru samou, ale není to postoj nějak zrale autentický, tedy ani lidský. Není to postoj tváří v tvář. Jsme totiž médii chyceni v koloběhu věčného usekávání a dorůstání. Ďábelský kruh „liků a hatů“. Lze ven?

Cestou ven z tohoto labyrintu je úplný odklon pozornosti a prožitek přátelství stejně jako ve starém mýtu o Herkulovi. Začít od lesa. Zabývat se životodárným a očišťujícím ohněm. Například: Věnovat veškerou pozornost twitů, blogů a facebooků jiným kandidátům než je Zemoš nebo jiným lidem než je agent Bureš. Nesouhlas vyjádřit pasivně rezistentním mlčením. Tematizovat práva a ústavní svobody, které máme. Upnout pozornost k politice a životu TGM. Nesouhlas vyjádřit tvůrčím činem. Zvážit v čem byla síla Václava Havla či Svatého Václava, která stále upoutává celý svět. Věřím zkrátka, že čím více dáváme pozornosti hradu nebo Agrofetu, tím se stávají větší. Kdyby hrad nebo Agrofet nedostával své „haty“, tak by neměl z čeho žít a přestaly by české hydře růst hlavy. Všem přeji svobodnou volbu, přátelství, les a oheň.
453 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše